Montessori ovink a gyakorlatban
“Minden gyermekben megvan a cselekvési vágy és a világmindenség megismerésének igénye, csak annak kibontakoztatását kell elősegíteni.” Maria Montessori
Előkészített környezet
A Montessori teremben a gyermekek könnyen eligazodnak, mert minden nap gondosan előkészített környezettel fogadjuk őket. Ugyanakkor megtanítjuk nekik, hogyan kell a játék eszközökkel bánni és hogyan kell a környezetük rendjét folyamatosan fenntartani. A Montessori területek elkülönülve, külön polcokon vannak elhelyezve, jól láthatóan, a gyermekek szem magasságában.
Gyakorlati élet
A különböző tálcákon elhelyezett eszközök a való életben is megtalálhatóak. A gyakorlatok elsősorban az önkiszolgálást és önállósodást segítik elő, miközben fejlődik a nagy és a finom motorika, a figyelem és a koncentráció. A tevékenységek sokasága között megtalálható például az öntés, töltés, kanalazás, az öltöző keretek, tárgyak mosása és a különböző méretű csipeszek használata.
Érzékelés
Az érzékszervek finomítását segítő gyakorlatok sorozatán keresztül a gyermekek konkrét tapasztalatokat gyűjtenek formákról, színekről, illatokról, hangokról és a különböző tárgyak súlyáról, tapintásáról. A konkrétan megtapasztaltakat absztrakt fogalommal párosítjuk. A gyakorlatok során a gyermekek megtanulják felfedezni és osztályozni a körülöttük lévő világot. Az eszközök sokasága között megtalálható a rózsaszín torony, a barna lépcső, a színes lapocskák, a geometriai formák, a piros rudak, a súlylapocskák, a hangdobozok és a dörzspapír táblák.
Anyanyelv
Ez a terület a szókincs gyarapítását, az olvasás és írás készség kialakulását segíti elő. A csoportszoba környezete inspiráló a szociális és kommunikációs készségek fejlődésére, számtalan lehetőséget rejt a nyelvi fejlődére. A nyelv területének eszközei pl. a dörzspapír ÁBC és az írás előkészítő tábla.
Matematika
A matematika területének eszközei lehetőséget adnak a konkrét szám és mennyiségfogalom kialakulására. Érzékszerveiken keresztül a gyerekek megtapasztalhatnak matematikai koncepciókat, manipulatív módon gyakorolhatják a matematikai alapműveletek, mint pl. az összeadást és kivonást. Az eszközök sokasága között megtalálható például az orsós doboz, az aranygyöngyök és a számrudak.
Kozmikus nevelés: biológia, földrajz, tudományok
Ez egy nagyon sokszínű terület, mely a világunk konkrét megismerését hivatott elősegíteni tapasztalati úton. Ezen a területen megtalálható az állatok, növények, a közvetlen környezetük, a földrajzi fogalmak valamint univerzumunk megismerését segítő eszközök sokasága. A gyerekeket bátorítjuk az önálló felfedezésre és a kíváncsiságuk kielégítésére. Néhány jellegzetes eszköz pl. a nomenklatúra kártya sorozatok, a letapintható földgömb, a földformák és a kontinens puzzle sorozat.
Kézműves sarok
A gyerekek számára állandóan elérhető a különböző kézműves tevékenységeket szolgáló eszközök, mint pl. az olló, a ragasztó, a festék és az ecset.
Olvasó sarok
Minden gyermek igényel egy kis csendes elvonulást, könyvnézegetést. Erre van egy kis sarok, érdekes képes könyvekkel. A könyvek úgy vannak elhelyezve, hogy láthatóak.
Peace Rose - Béke Rózsa
A Montessori terem tárgyainak része nálunk az un. ,,Peace Rose'' azaz a béke rózsa. A béke rózsát arra használjuk, hogy segítségével feloldjuk a gyermekek között időnként előforduló konfliktust. A béke rózsa segítségével alkalmat adunk az érzelmek szóban történő kifejezésére, mindkét fél meghallgatása mellett. A konfliktus lezárása egy szeretetteljes öleléssel történik.
Csendjáték
A csend játékot többféle módon játsszuk a gyerekekkel. Lényege, hogy megtapasztalják a Csendet. Egyik lehetséges mód például az, amikor körbe viszünk egy gyertyát vagy bármilyen tárgyat, egymásnak átadva.
Vonalon járás
Ennél a gyakorlatnál egy meghatározott vonalon mennek a gyerekek. Lényege a figyelem, koncentráció és az egyensúly fejlesztése.
Udvarunk
Biztonságos, zárt udvarunk gazdag lehetőséget nyújt a gyermekek sokoldalú mozgás igényének kielégítésére. Interaktív játék és mászó falak, kuckók, barkácsolásra és kertészkedésre egyaránt lehetőséget nyújtó játékok fogadják a gyerekeket. KRESZ táblával ellátott, felfestett motorpályánkon a motorozás mellett alkalmuk van a gyerekeknek a közlekedési szabályokkal is megismerkedni.
A Montessori elv szerinti tevékenységek is jelen vannak a udvaron, mint például csipesszel történő ruhateregetés, a matematika eszközeként a számjegyek párosítása valamint a különböző lakatok kinyitását gyakorló interaktív fal.
Tornaterem
2016. óta saját tornatermünk is van, ahol a testnevelés megvalósul. Lehetőség van külön foglalkozásokon való részvételre is, mint például a judo és a balett.